środa, 28 stycznia 2015

Kaszka dla 6 miesięcznego alergika

Załóżmy, że karmisz piersią. Rozszerzasz dietę swojego dziecka i nie masz ochoty faszerować go żadnymi kupowanymi kaszkami,w których zazwyczaj jest mnóstwo cukru, konserwantów lub innych równie przyjemnych składników,których nie chcesz lub nie możesz podać swojemu dziecku.

Z czego zrobić kaszkę dla dziecka uczulonego na mleko i gluten, która będzie pełnowartościowa i smaczna?

  • Podstawą kaszki jest kasza jaglana (warto mieć ją wcześniej ugotowaną i przechowywać w lodówce, czas przechowywania - max 2 dni).
  • Dodatki do kaszki: owoce, najlepiej sezonowe, najważniejsze jednak by nie uczulały malucha: np. jabłko, gruszka, nektarynka. I/Lub suszone(koniecznie niesiarkowane) np. morele, daktyle - bomba witamin, winogrona,żurawina - mnóstwo witaminy C.
  • Woda/mleko- ryżowe/migdałowe/owsiane - w zależności od tego, czy Wasze dziecko jest uczulone i na co;-))))

Ugotowaną kaszę - 4 kopiaste łyżki wrzucamy do garnka, dodajemy pokrojone owoce, zalewamy wodą, mlekiem ok 250 - 300ml, pamiętaj,że owoce puszczą sok, więc zanim dolejesz więcej wody poczekaj chwilę;-) Gotujemy by owoce zmiękły. I blendujemy. Jeśli kaszka ostygnie podajemy łyżeczką naszemu głodomorkowi

Prosto, szybko, zdrowo.

Dla ciekawych parę słów o tym, co można do kaszki dorzucić, by była bardziej odżywczą i by zaspokajała bilans niezbędnych dziecku witamin i mikro oraz makroelementów.

Ja do ugotowanej wcześniej kaszy, dodaję: owoc, który mam akurat w domu np.: dwa jabłka duże, albo jabłko i nektarynkę, w sezonie gruszki, maliny, co tam akurat rośnie i jest sezonowe. Zwykle dodaję również suszone owoce i świeżo zmielone siemię lniane - łyżeczkę kopiastą (zawiera mnóstwo łatwo przyswajalnych kwasów Omega 3, dużo witaminy B1, żelaza, wapnia, magnezu, fosforu i manganu) oraz jakieś inne nasiona lub pestki zmielone (sezam, pestki dyni, słonecznika.

Najbogatsze w witaminy są:

  • sezam - 100g zawiera ponad 900mg wapnia - daję mało, bo ma goryczkę specyficzną i łatwo przesadzić,
  • pestki dyni - zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy: E,B1,B2,B6,A,C,D
  • słonecznika - 100 g zapewnia ponad 150% dziennego zapotrzebowania na witaminę E, ponadto zawiera selen, magnez, miedź i mangan oraz witaminę B1

Pestki wrzucam wymiennie, siemię zawsze. Mielę je wcześniej, ale niedużo, tak słoiczek pojemności 50-100ml (najlepszy po koncentracie pomidorowym - jeśli chodzi o wielkość, ale może być i po małym dżemie). Dlaczego mało mielimy? Siemie i pestki wszelkie po zmieleniu zwyczajnie wietrzeją i jest to proces bardzo szybki.

Jeśli jednak je zmielisz, to masz dwa w jednym, bo one się zdążą namoczyć w tej kaszce przez ten moment gotowania i są łatwiejsze do strawienia. Tylko ważna rzecz, te pestki to nie mogą być takie sobie nie wiadomo skąd, tu warto zainwestować w eko pestki, ale nie muszą być najdroższe na świecie, poza tym to bardzo wydajne jest i na długo starcza, ważne to jest, bo naprawdę, jak kupisz w zwykłym sklepie bez certyfikatu jakiś ...... to konserwanty tam masz masakryczne np, w morelach siarkę, morele suszone nie konserwowane siarką są zawsze brązowe, nie żółte.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz